Järgmise konkursi, Brick Award 2020, kandidaatide esitamine algab juba 7. jaanuaril 2019!

Tellisarhitektuuri konkurss

Wienerberger AG on nüüdseks enam kui kümnendi vältel korraldanud iga kahe aasta järel rahvusvahelist tellisarhitektuuri konkurssi Wienerberger Brick Award, tutvustamaks suurepärast tellisarhitektuuri ja selle loovaid arhitekte.
Tellis on üks inimkonna vanim ja vastupidavaim ehitusmaterjal, mis omab loetlematul arvul disainivõimalusi ja suurepäraseid energiatõhususe näitajaid. Wienerberger algatas Brick Awardi esmakordselt 2004. aastal, et tuletada meelde ja propageerida selle loodusliku ja traditsioonilise ehitusmaterjali eeliseid ja häid omadusi. Konkurssi keskpunktiks on keraamiliste ehitusmaterjalide kasutamine, näidates kui põnev, erakordne ja kaasaegne võib olla telliseid kasutav arhitektuur. Suurt tähelepanu pööratakse ka võistlustöö lõimumisele ümbritseva keskkonnaga, energia, ressursside ja ruumi tõhusale kasutamisele, hoone kvaliteedile ja valgustustingimuste iseloomule. 
 
Brick Awardi võistlustööd demonstreerivad väga mitmekülgseid viise, kuidas telliseid kasutatakse kaasaegse ehitusvormina ning tellisarhitektuuri levikut ja arenguid kogu maailmas,
ütleb Jonathan Sergison, Wienerberger Brick Award 2018 žürii liige.

Wienerberger Brick Award 2018 tellisarhitektuurikonkursile laekus 576 projekti kogu maailmast. Arhitektuurikriitikutest ja -ajakirjanikest koosneval sõltumatul eelžürii paneelil oli keeruline ülesanne valida nendest välja 50 nominenti, mis kandideerisid peapreemiale ning viie kategooria võitja auhindadele. Vaadake kõiki konkursi Brick Award 2018 nominatsioone siit! 
Seejärel valis iga auhinnakonkursiga muutuv tunnustatud arhitektidest koosnev rahvusvaheline žürii välja iga kategooria võitja, sh kaks peaauhinna võitjat. Vaadake, kes kuulusid Brick Award 2018 žürii paneeli.

Brick Award 2018

Kuidas auhinnakonkursist osa võtta - kandidaatide esitamine

Brick Award 2020 kandidaatide esitamise periood algab 2019. aasta alguses. Arhitektid, arhitektuurikriitikud ja -ajakirjanikud saavad projekte esitada vahemikus 7. jaanuarist kuni 9. aprillini 2019 konkursi kodulehel www.brickaward.com.
Alates 2019. aasta novembrist avaldatakse sellel veebisaidi ning Facebookis, Pinterestis ja Twitteris järgemööda kõik 50 konkursile nomineeritud projekti ning konkursi võitjad kuulutatakse välja Brick Awardi auhinnatseremoonial 2020. aasta mai lõpus.

Kuigi Wienerberger on selle auhinnakonkursi korraldajaks, on see sõltumatu auhinnakonkurss ja Wienerbergeri toodete kasutamine ei ole osalemist mõjutavaks teguriks. Eelmiste aastate vältel on esitatud projekte kogu maailmast ning nominatsioone ja võitjaid on valitud väga erinevate tootjate ning tellise tüüpide vahel. Üheks olulisimaks kriteeriumiks kandidaatide esitamisel on projektis kasutatud keraamiliste ehitusmaterjalide maht - oluline, suur osa projektist peab koosnema keraamilistest ehitusmaterjalidest - ning objekti uudsus - objekt on valminud 2016. aastal või peale seda.

Peaauhinna ja linnapildi uuenduse kategooria võitja: hoone 1014

Žürii ja võitjad

Auhinnakonkurss hõlmab erinevaid kategooriaid, mis võivad väheses ulatuses sõltuvalt aastast aga ka trendidest ja aktuaalsetest teemadest muutuda.
Konkursi Brick Award 2020 raames antakse välja auhinnad järgmistes kategooriates:
  • kodune tunne;
  • koos elamine;
  • koos töötamine;
  • avaliku ruumi jagamine;
  • leidlikud ehitusmeetodid.
Konkursil hindamiskriteeriumid hõlmavad uudset disaini ja arhitektuuri kontseptsiooni, telliste oskuslikku ja uuenduslikku kasutust ning arhitektuurset kvaliteeti esteetika, kuju ja projekti konfiguratsiooni seisukohalt. Erilise tähelepanu all on objekti sobitumine ümbruskonda, energia ja teiste ressursside tõhus kasutamine, objekti iseloom kui ka hoone kvaliteet ja selle valgustingimused. 
Kõigi konkursile esitatud kandidaatide hulgast valib sõltumatu arhitektuuriajakirjanike ja -kriitikute paneel välja 50 projekti, mis nomineeritakse Wienerberger Brick Awardile eelnevalt loetletud kategooriates. Seejärel valib arhitektidest koosnev rahvusvaheline žürii välja kategooriate võitjad ja ühe peaauhinna võitnud projekti. Kõik 50 nomineeritud projekti, sh auhinna võitnud projektid, avaldatakse kaasnevas raamatus „Brick“.

Wienerberger Brick Awardi võitjad kuulutatakse välja iga kahe aasta järel pidulikul auhinnatseremoonial ning konkursi võitjaid premeeritakse auhinnarahaga!
Esimese Wienerberger Brick Awardi võitis 2004. aastal Josef Pleskot Tšehhi Vabariigist oma ilusa lahendusega lossiparki rajatud jalakäijate tunneliga. Järgmistel aastatel läksid peaauhinnad Ungarisse, Saksamaale Liechtensteini, Lõuna-Aafrikasse, Taisse, Hispaaniasse, Austriasse ning 2018. aastal Belgiasse ja Šveitsi. Vaadake siit, kes võitsid auhinna 2018. aastal!

Elamispinna kategooria võitja: Termitary House

Raamat „Brick“

Iga kahe aasta järel kajastatakse kõige viimasel Wienerberger Brick Award konkursile nomineeritud ja auhinnatud objekte konkursiga kaasnevas raamatus „BRICK“. Raamat annab arhitektuurist huvitatud inimestele ja ekspertidele ülevaate praegustest arengutest ja trendidest rahvusvahelises tellisarhitektuuris koos selle märkimisväärse rakenduste valikuga.
Raamatus sisalduvaid projekte tutvustavad rahvusvahelised arhitektuurikriitikud ja -ajakirjanikud põhjalike tekstide, põnevate piltide ja informatiivsete plaanidega. Samuti leiate iga kategooria algusest essee aktuaalsetel teemadel tuntud ajakirjanikelt ja arhitektidelt.
Raamatuseeria algas 2004. aastal koos esimese Wienerberger Brick Awardiga. Raamatu 8. väljaanne „BRICK’18“ on müügil raamatupoodides ja tuntud e-poodides. 
 
Lõpetuseks soovime väljendada oma tänu kõigile, kes on aidanud kaasa auhinnakonkursi edule, eelkõige eelžürii paneelile ja žüriile, kes pingutavad alati, et langetada õiglane otsus ja teha parim valik. Täname südamest arhitektuuri loovaid inimesi, kes jätkavad uue konteksti otsimist telliste jaoks, kes annavad sellele uue tähenduse ja seetõttu jõuavad ainulaadsete arhitektuursete saavutusteni.

Seotud viited