Nagu mõiste „väliköök“ ise juba määratleb on tegemist välistingimustes kasutatava köögiga. Meie kliimat ja ka suvist muutlikku ilma arvesse võttes tundub mõistlik ehitada väliköök katuse ja põrandaga. Mugavust lisab ehk ka kokku pakitav klaassein.
Tulekolle on väliköögi süda ja sageli esmane kõige olulisem osa väliköögis. Enamasti on selleks kamin, mida kasutatakse grillimiseks aga vahel ka lihtsalt tule tegemiseks. Ideaalis kuuluvad köögi juurde ka pliit, suitsuahi ja kraanikauss, nõudlikumal kliendil ka leivaahi. Vee kasutamine muudab väliköögis toimetamise mugavaks, kuid ehituslikult on see lisa vaeva ja ressurssi nõudev, sest mõelda tuleb veesüsteemi talvisele tühjendamisele ja kanalisatsiooni lahendamisele.
Esmalt tuleks pererahval selgitada välja oma soovid ning vaadata üle ka majanduslikud võimalused. Variante on erinevaid ning projekti maksumus sõltub pererahva vajadusest, ehitise eripärast ja massiivsusest. Tihti on soodsamaks võimaluseks nn valmislahendused, kuid isikupärase väliköögi saab siiski käsitsi laotud tulekolde ja spetsialisti loominguga. Igal juhul on pererahva vajadusi arvestav hästi läbimõeldud ja praktiliselt planeeritud ning kvaliteetselt ehitatud väliköök suvisel ajal kodu südameks ja leiab sageli kasutust ka külmemal perioodil.
Soovitame väliköögi planeerimisprotsessi kaasata asjatundlik pottsepp ning vajadusel ka arhitekt, kes annavad nõu elementide ratsionaalse paigutuse, materjalide valiku, ehitustehnilise ja esteetilise poole pealt.