Keraamika populaarsust ja kasutamist üle maailma kinnitab ka juba üheksandat korda korraldatav ülemaailmne konkurss Brick Award, kuhu esitati sel aastal kokku 644 võistlustööd 520 arhitekti loomingust.
Keraamika populaarsust ja kasutamist üle maailma kinnitab ka juba üheksandat korda korraldatav ülemaailmne konkurss Brick Award, kuhu esitati sel aastal kokku 644 võistlustööd 520 arhitekti loomingust.
Siiani kasvavat populaarsust nautivad savi baasil valmistatud keraamilised tellised ja katusekivid esindavad arhitektuuris ajatuid lahendusi, mille üheks näiteks võib pidada tsaariaegseid maju. Vahetult kogetav esteetika ja valikuvõimalused peidavad endas laiemat praktilisust ning vastupidavust – läbimõeldud otsus toob usaldusväärse ja kestva lahenduse kogu eluks.
Inimese põhivajaduste hulgas on esikohal turvalisuse ja kaitse otsimine ning seda nii vaimses kui ka füüsilises mõttes, mis üksteist täiendavad. Kodust kui füüsilisest ruumist rääkides ei öelda sugugi ilmaasjata, et „minu kodu on minu kindlus”. Telliste tootmisel on Wienerberger ennast tõestanud nii kvaliteedis kui ka kvantiteedis, ühendades juba üle 200-aastase kogemuse ja oskusteabe. Looduslikust toorainest valmistatud tellistes saavad kokku keskkonnasäästlikkus, ilu ning maitsekus, kauakestvus ja vastupidavus. Tellistest valmiva hoone puhul saab alati kindlalt väita, et see on ehitatud pikemat perspektiivi silmas pidades ja järeltulevatele põlvedele mõeldes, sest sajandeid ilusana püsinud telliskivihooneid leiab üle maailma.
Üheksandat korda toimuv rahvusvaheline tellisarhitektuuri konkurss Wienerberger Brick Award 2020 valis seitse kõige omanäolisemat tellishoonet viiest kategooriast, tunnustades auhinnaga kaasaegse ja uuendusliku tellisarhitektuuri esmaklassilisi ning silmapaistvamaid näiteid.
2019. aasta alguskuudel oli arhitektidel, arhitektuurikriitikutel ja -ajakirjanikel võimalik esitada võistlustöid omanäolistest tellishoonetest ja muudest tellisobjektidest. Sel korral laekus konkursile 644 võistlustööd üle maailma ning osales 520 arhitekti. Arhitektuuriajakirjanikest ja -kriitikutest koosnev eel-žürii valis kõikide võistlustööde hulgast välja 50 paremat, mis nomineeriti Brick Award 2020 auhindadele ning avaldati sellega kaasnevas Brick'20 raamatus. Võitjad selgitas välja rahvusvaheliselt tunnustatud ekspertidest koosnev žürii. Auhinnad jagati välja konkursi viie kategooria võitjatele ning lisaks neile anti välja ka peaauhind ning eriauhind. Konkursi kategooriad olid:
• kodune tunne;
• koos elamine;
• koos töötamine;
• avaliku ruumi jagamine;
• leidlikud ehitusmeetodid.
Wienerbergeri tegevjuht Heimo Scheuch tõdes auhindade väljakuulutamisel rahulolevalt, et hoolimata üleilmselt keerukast olukorrast sai konkurss koostöös edukate rahvusvaheliste arhitektidega siiski toimuda. Tema sõnul tuleb praegusel ajal leida üha uusi moodsaid ja pika perspektiiviga lahendusi nii omavahelises kommunikatsioonis kui ka arhitektuuris. „Selle konkursi kandev mõte on näidata maailmale ja noortele arhitektidele, et keraamiline tellis on modernne ehitusmaterjal väga innovatiivse arhitektuuri ning ehitiste loomiseks. Maailmas ei ole teist sama head ja kauakestvat ehitusmaterjali."
Fotograafi esmane tingimus stuudiole: hoone peab olema ehitatud tellistest. Arhitektid lähtusid sellest soovist ja nii ehitati 7 x 14 meetri suurusele krundile kolmekorruseline tellistest torn, mis madalate naaberhoonete kõrval eriliselt silma paistab. Stuudio koosneb kolmest korrusest ja 28-ruutmeetrisest toast, mis avanevad seinasuuruste lükandakende kaudu põhja- ja lõunakülge ümbritsevasse siseõue. Käsitsi valmistatud punakaspruunidest tellistest pitsiline fassaadimuster loob päevavalguses ruumidesse põnevaid valguslahendusi, eraldades stuudiot välismaailmast, ilma et oleks sellest täielikult lahti ühendatud.
Rwanda on kõige tihedamalt asustatud riik Aafrika mandril, kuid väljaspool linnapiirkondi vajavad asulad kaasajastamist ja laiendamist. Riikliku külade arengu edendamise programmi raames töötas MIT Aafrika üliõpilaste meeskond professor Rafi Segali juhtimisel välja taskukohase maja prototüübi, mis on kohandatud Rwanda vajadustele.
Delfti linnaarhiiv on ühtaegu teadmiste hoidla, aardekamber ja uurimiskoht. Sellel on mõnevõrra vastuoluline ülesanne kaitsta väärtuslikke dokumente välismõjude eest, muutes need samal ajal üldsusele kättesaadavaks. See uus hoone ühendab need kaks funktsiooni tohutu, abstraktse raamaturiiuli kujul.
Ajalooliselt on Katowice tuntud söekaevanduse poolest ja Silesia ülikooli uus maagiline hoone ühendab ajaloo tänapäevaga. Säilinud tumedatest tellistest hoone on renoveeritud ning ümbritsetud tellisteekraaniga, mis varjab ülikooli uut raadioja televisiooniteaduskonda. Arhitektide eesmärk oli luua hoone, mis oleks ühtaegu innovaatiline ja samas ka mineviku eestkostja. Fassaadikatteks valitud tume rustikaalse välimusega keraamiline tellis jutustab lugu Sileesia minevikust ja söekaevandustest. Põnev on siin seegi, et kasutatud tellised on põletatud Euroopa viimastes kivisöeküttega põletusahjudes.
Raamatukogu võib pidada arhitektuuriliselt heas mõttes radikaalseks katsetuseks, mis hõlmab kitsast maariba olemasolevate koolimajade, põllumaa ja elektrijaama vahel. Katuse keerukas vorm koosneb kolmest kitsast, 32-millimeetrisest telliskivikihist. Loodusest inspireerituna maapinnast loomulikult väljakasvav looklev hoone on hea näide arvutitehnoloogia ja kohalike lihtsate materjalide ühendamisest.
See Mallorcal asuv ühepereelamu paikneb mäenõlval. See on klassikalist tüüpi sisehooviga maja kaasaegne tõlgendus. Väljastpoolt suletud klassikalistes sisehooviga majades avaneb põnev maailm. Sisehoov paljastavab erinevaid suletud ja avatud ruume nagu mänguala, veranda ja terrassid, radu ja taimi. TEd'A arquitectes aitab hoonel sulanduda maasikuga integreerides tellised betoonist välisseintesse ning kasutades rohekatust saab majast osa kultuurmaastikust.
Tellis on ennast läbi ajaloo tõestanud korraliku ja vastupidava ehitusmaterjalina, mille puhul saab rääkida ikkagi teatavast igavikulisusest. Me teame küllalt palju tsaariaegseid maju, mis siiani korralikult püsivad. Kuigi tänapäeval üritatakse telliseid ka erinevate imiteerivate materjalidega asendada, ei ole need kaugeltki nii vastupidavad ning pole seega suutnud ka telliste kasutamist vähendada ega asendada.
Usaldan ja kasutan Wienerbergeri kvaliteetset teenuste valikut, mis oma võimalustega praegusel turul hästi silma torkab ja aina täieneb. Nende toodang on mulle väga inspireeriv ja tegu on tõesti väga eheda ning vastupidava materjaliga.
Vibu kvartalit võib pidada teatud mõttes märgiliseks näiteks, kus on kontrastina hästi suured ja monumentaalses mastaabis hooned ning valge ja musta kiviga ümbritsetud mitu erineva konfiguratsiooniga maja. Kuigi see pole küll arhitektuurselt liialt ambitsioonikas, moodustub maja põhiline väärtus just nendest kividest. Kui arendajal peaks sellistel puhkudel tekkima mõte lihtsama vastupanu teed minna ja ehtsa kivi asemel midagi „mugavamat” kasutada, ütleksin ma südamerahuga, et vaadake, teie majades ongi põhiline kvaliteeti parandav väärtus sise- ja välisviimistluses kasutatud kivi. Kui see kestvalt soliidne ja ajatu osa eemaldada, ei pruugi asjast palju järele jääda.
Tellis on arhitektuuris ikkagi suhteliselt traditsiooniline ja aastasadu kasutuses olnud ehitusmaterjal, mille võimalused just viimasel ajal veelgi suuremaks ning huvitavamaks on muutunud. Üha enam tuleb esile esteetilisi võimalusi, tellist ei seostata enam punase värviga. Tellise ajatuse kontseptsioon tähendab ühest küljest, et seda on ammu kasutatud, ja teisest küljest, et see tõesti ka püsib. Nõukogude perioodil käis telliste maine küll sarnaselt teiste ehitusmaterjalide mainega tugevalt alla, kuid selle põhjuseks oli lihtsat ebakvaliteetne toodang.
Wienerbergeri meeskond arendab regulaarselt uusi põnevaid lahendusi ja eks me arhitektidena oleme ju oma projektides ka huvitatud uudsete lahenduste kasutamisest. Wienerbergeri valik on muidugi meeletu, lisaks tellistele on esindatud katuse- ja sillutuskivid.
Tallinna kesklinnas asuv kortermaja T52 järgib tänavaäärse linthoonestuse põhimõtet, hõlmates kogu Tartu maantee, Lastekodu ja Gildi tänavate vahele jääva maaala. T52 on monteeritavatest betoonelementidest, kusjuures tänavaäärsed välisseinad on Wienerbergeri klinkertellisplaatidest voodriga, mis erilahendusega kivilaotisega. Tegemist on Aseris toodetud punase-pruunikirju sileda pinnaga tellisplaadiga. Tänavapoolsetel külgedel on kompaktsed kolmnurksed klaaserkerid, mis on paigutatud nii, et kahe järjestikuse korruse erker ei paikne üksteise kohal. Viimased annavad hoonestusele tugevalt ruumilise ja jõulise väljanägemise, mis kohane peamagistraali ääristavale hoonestusele. Tartu mnt 52 esindab kvartaalset hoonestust uues võtmes – samal ajal sulandub linnapilti ja tõuseb sellest esile. Ühtne visuaal on loodud ajatu tellismustriga fassaadidel.
Austrias Viinis Wienerbergi piirkonnas asuva peakontori järgi oma nime saanud Wienerbergeri kurss uuenduslikkuse ja oma potentsiaali laiendamise suunas on olnud püsiv. Sellega on kaasas käinud ka toodete silmapaistev kvaliteet. Esimesest päevast peale on seistud hea selle eest, et tootmisprotsessid vastaksid ajastu uusimatele tehnoloogiastandarditele.
Eestis Aseris on telliseid põletatud juba Eesti Vabariigi algusaastatest ja Aseris asuva tehase omanikuks sai Wienerberger aastal 2001. Wienerberger AS koos kolme esindusega Eestis, Lätis ja Leedus ning tehasega Eestis on keraamiliste ehitusmaterjalide tootmise ja turundamisega tegelev ettevõte, mis kuulub Wienerbergeri kontserni, olles oma 201 tehasega 30 riigis maailma suurim keraamiliste ehitusplokkide ja telliste tootja ning Euroopa suurim keraamiliste katusetelliste tootja.
Aseris asuvas tehases valmivad lisaks viimistlustellistele erinevate mõõtmetega täistellised ahjude, kaminate ja korstnate ehitamiseks ning interjööris kasutamiseks. Peale selle valmivad seal ka kuues mõõdus ja neljas värvitoonis klinkersillutuskivid ning 2016. aastal alustati keraamiliste tellisplaatide tootmist.
Lisaks kodumaisele toodangule pakub Wienerberger suure nõudluse tõttu telliseid, tellisplaate, sillutuskive, katusekive ja ehitusplokke ka teistest Euroopa Wienerbergeri tehastest. Turutrendide väljaselgitamiseks Eestis tehakse koostööd arhitektide, arendajate ja pottseppadega. Keraamikat valiv inimene teab, et tegu on üks kord elus ettetuleva valikuga, mistõttu ei tule talle teiste ehitusmaterjalidega võrreldes üllatusena ka hind, mis suuremat pilti arvestades ei ole samas sugugi kõrge.
Ettevõtte tegevuse ja tootevaliku terviklikkusest saab parima ülevaate Wienerbergeri Tallinna kontoriga ühendatud showroomist ehk näidistesaalist.
Sageli lööb juba kohapealne värvi- ja tüübivalik huvilistel silme eest kirjuks, olgugi et tegu on üksnes väikese osaga kogu Wienerbergeri pakutavast sortimendist. Valikusse kuuluvad siledad, karedad, reljeefsed ja glasuuritud pinnad, kitsamad, laiemad, väiksemad ning suuremad vormid ja mõõdud. Värvivalik varieerub ülivalgest klassikalise punase ja süsimustani ning igal juhul on esindatud pilku püüdvad värvilised tooted. Hinnatud tootjana on Wienerberger sage kaasarääkija suuremahulistes ehitusprojektides, kuid see ega paljud suurema kaliibriga ettevõtmised ei ole pannud firmat väiksemaid kliente alatähtsustama. Asjalikke nõuandeid ja personaalset lähenemist saavad võrdväärselt nii suuremate ehitusprojektide planeerijad kui ka 50 kivi vajavad korstna- või kaminaehitajad.