Intervjuu Raivo Kotoviga "Jätkusuutlikud lahendused vana ja uue ühendamisest"
Peale rekonstrueerimist sai Põhja-Tallinna ajalooline turg uue elu. Miks vana ja uue ühendamine seal hästi töötab?
Uue ja vana ühendamine tagab peaaegu alati atraktiivse tulemuse. Oleme ka oma varasemates töödes uut ja vana edukalt ühendanud, nt endise paberivabriku rekonstruktsioon Fahle majaks, Rotermanni kvartalis paiknevad endise laudsepatöökoja ja elevaatori hooned. Ajaloolised kihistused annavad tulemuseks vaheldusrikka ja intrigeeriva ruumi - seda nii linnaruumis kui ka üksikobjekti puhul. Balti jaama turu puhul töötab uue ja vana ühendamine eriti hästi tänu sellele, et hoone funktsioon - turg - eeldab avatud, kõrget ruumi. Suure ala, nii sise- kui välisruumi katmine ühtse, meeldejääva katusega, tagab objekti märgilise tähtsuse linnaruumis. Katus mõjub kutsuvana.
Millised on suurimad väljakutsed ajalooliste objektide laiendamisel? Kas töös tuli ette ka piiranguid või ootamatuid takistusi?
Oleme oma töödes püüdnud lähtuda olemasolevast keskkonnast ning kavandada uut kihistust selliselt, et me ei "kustuta" olemasolevat kihistust ära ja ei kavandada lihtsalt uut kihistust, vaid integreerime need kaks kokku. Tänu sellele saab uus kihistus mõjutusi olemasolevast ning olemasolev muutub ja teiseneb, eesmärgiga tagada kvaliteetne lõpptulemus.
Millist rolli mängivad materjalid selles kontekstis? Miks Te otsustasite Wienerbergeri klinkersillutuskivide kasuks?
Naturaalsed, ajas vastupidavad materjalid mängivad väga olulist rolli. Peame lähtuma sellest, et valminud objekt ei oleks esteetiline vaid valmides vaid ka 50 aasta pärast, vananedes väärikalt. Tellis on üks neist materjalidest, mis ka aastakümnete pärast on väärikas. Oluline on see, et tellis on tehtud savist ehk looduslikust algmaterjalist.
Kas ja kuidas võib arhitektuur mõjutada kogu piirkonda?
Üks objekt võib keskkonda palju mõjutada ja anda piirkonnale tõuke muutumiseks. Mõju võib olla nii hea kui ka halb. Oluline on see, kuidas inimesed objekti kasutavad, kas objekt on kutsuv või eemaletõukav. Mõni objekt võib olemasolevat keskkonda kahjustada, kui selle objekti rajamisel suureneb näiteks piirkonna liikluskoormus, kaasneb müra ja õhusaaste. Teised objektid - meie töödest näiteks Balti jaama turg, Lennusadam ja Fahle maja - on aga positiivsed näited, kus objekti valmimine annab tõuke kogu piirkonna muutumiseks.
Kuidas luuakse vormi ja funktsiooni vahel täiuslik ühendus? Milline oli Teie visioon?
Turg on üks vanemaid linnaruumilisi elemente. Turg ei ole vaid müümise ja ostmise koht vaid ka aktiivne suhtluskoht ja suhtlemine, võiks öelda, on üks inimese põhivajadustest. Turul viibimise plussiks on see, et kauplemine ja suhtlemine saab toimuda välisõhus, mitte kinnises ruumis. Turgudele on omane, et kauplemine ja suhtlemine ei toimu aga lageda taeva all - nii müüdavad kaubad kui turul viibijad vajavad kaitset nii vihma kui päikese eest. Kaitse tagab katuse olemasolu - kas väiksemas või suuremas mõõdus. Balti jaama turul me ühendasime ühe katuse alla nii välituru kui siseturu. Väliturul pakub katus kaitset Ilmastikuolude eest, siseturul tagab aga avara, valgusküllase ja õhurikka olemise.
Kas projekti oli kaasatud ka kohalik kogukond? Kui jah, siis kuidas?
Balti Jaama turg on tegutsenud praeguses asukohas 1993. aastast. 2014 aastal, kui alustasime projektiga, siis kohalike elanike poolt oli suhtumine pigem ärev, kuna iga muutus võib olla muutus ka halvemuse poole. Kuna varasem omanik soovis ehitada turu asemele 8-korruselised äri- ja eluhooned, mille vastu kohalik kogukond oli, siis lootus oli, et uuel omanikud on teised plaanid. Projekteerimise algfaasis, kontseptsiooni väljatöötamisel, tegime tihedat koostööd nii linnaplaneerijate, muinsuskaitse ametnike kui ka kohaliku kogukonnaga. Koostöö jätkus ka hiljem, kui olime ühe projekteerimise etapi läbinud, siis tegime kohalikele elanikele tutvustuse, kuhu oleme jõudnud. Oluline oli see, et me ei kavandanud vaid ühte hoonet, vaid andsime lisaväärtuse ka hoonet ümbritevale - avalikud väljakud, terrassidena tõusev avalik ruum, kus aega viita. Koostööprojektina on see Eestis ainulaadne ja suundanäitav projekt. Varasemalt on olnud arendajatesse suhtumine kui neisse, kes võtavad olemasolevast keskkonnast "päikese ja roheluse", BJT näitab aga, et ka uus eraettevõtja arendus võib anda lisaväärtust kogu ümbritsevale keskkonnale.
Balti Jaama turg on võitnud mitmeid auhindu. Mis teeb selle objekti nii ainulaadseks?
Balti Jaama turu unikaalsus seisneb erinevate asjaolude kokkusattumises - ajalooline kihistus, uus kihistus, edukas koostöö kogukonna, linnavõimude, arendaja ja arhitekti vahel. Oluline on see, et tegu pole objektikeskse arendusega, vaid kogu piirkonda mõjutava ruumilise muutusega, mis lisaks väga kvaliteetsele üksikobjektile tõi endaga kaasa kvaliteetse avaliku ruumi turu ümber. Väga tähtis on ka objekti terviklikkus - viilkatuste iseloomulik rütm peegeldub sillutise mustris, luues kohale ainulaaduse.