Väljakutsed ja lahendused
Tüüpilise kortermaja ja tehase erinevus on suur, aga suured on ka võimalused seda ruumi teistmoodi ja huvitavalt lahendada.
Kui me mõtleme tavalisele kortermajale, siis see on projekteeritud põhimõttel seest välja - keskel on trepikoda, kust pääseb korteritesse. See tähendab, et hoone on avatud vaadetele ja valgusele igas vajalikus suunas. Kui me võtame aga krundi piirile paigutatud tehasehoone, siis seal on kõik täpselt vastupidi, liikumine toimub väljaspoolt sissepoole ja vaated ning välisvalgus pole olulised. Samuti on hoonemaht kavandatud lähtudes tootmisest ja seadmetest liiga lai ja kõrgete ruumidega.
Aga sellised ebareeglipärased ja kõrged elupinnad ongi arhitektile huvitavamad ja võimalus on projekteerida ebatüüpilisi lahendusi – läbi kahe korruse lofte ja suuri klaaspindu, mille abil valgust sügavamale hoone sisemusse juhtida. Suur väärtus on ajaloolistel paekivimüüridel, mis on eluruumides võimalikult palju eksponeeritud.
Olemasolev tehasehoone oli väga halvas seisus. Enamasti sai lammutatud nõukogude ajal juurde ehitatud ebakvaliteetsed hooneosad ja välja puhastatud vana ja väärtuslik. Palju nägime vaeva hoonestuse puitelamu ajalooliste detailide taastamisega algupärasel kujul.
Krundile lisasime lammutatud nõukogudeaegse hoonekehandi asemele päris uue kolmekorruselise elamu. Uue hoone katus ja fassaad ehitati tumehallidest Pottelberg 301 Antratsiit Angoob keraamilistest katusekividest. Hoonete vana kanga kombineerimine uute looduslike keraamiliste katusekividega on säilitanud tehase antiikse hõngu ja tõstnud elamispinna kvaliteeti. Haljastatud sisehoov ja maa-alune parkla tagavad vajaliku infrastruktuuri ning ühendavad harmooniliselt kõik hooned omavahel.
Lõpptulemusena saime väga erineva iseloomuga huvitavaid elamispindu. Erineva lahendusega korterid võimaldavad erinevaid elamisviise ja väliruum aktiivset suhtlust. Loodetavasti ajalooline ebareeglipärane keskkond kujundab tulevastest elanikest on omaette kogukonna, kes väärtustest lugu peab!