Rakvere Tark Maja – esimene energiasäästlik avalik hoone Eestis

Alver Arhitektid kirjutavad oma kodulehel nii: "Tark Maja on ligi-null-energia hoone, mille eesmärk on lisaks esmasele funktsionaalsusele katsetada läbi kaasaegsete monitoorimissüsteemide erinevate meetmete tõhusust meie kliimas. Targa Maja Kompetentsikeskus on regionaalse innovatsioonipartnerluse keskus, mis aitab valdkonna ettevõtetel, avaliku võimu ning teadus- ja arendusasutustel luua, arendada ja rakendada intelligentseid targa maja tehnoloogilisi lahendusi, aidates kaasa meie igapäevase elukeskkonna mugavamaks, energiasäästlikumaks ning ohutumaks muutmisel. Hoone on projekteeritud BIM modelleerimistarkvara abil".

Koos partneritega mitmest Eesti ülikoolist, piirkondlikest kutsekoolidest, ettevõtetest ja kohalikest omavalitsustest, püüab kompetentsikeskus panustada ehitusvaldkonna keskseks sõlmeks kujunemisesse, et toetada piirkondlikku arengut ja innovatsiooni. Uurimisvaldkondade hulgas on uued tehnoloogiad kodu- ja kontoriseadmete jaoks, aga ka automatiseeritud süsteemid ja hoonete haldamine. Lisaks toimimisele kohaliku ekspertiisikeskusena osaleb kompetentsikeskus ka aktiivselt mitmesugustes Euroopa jätkusuutliku energia algatuses ning propageerib energiatõhusust innovaatiliste ja nutikate hoonete kaudu.

Uute tehnoloogiate toetamine

Panustades jätkusuutlikku ja innovaatilisse otstarbesse, kavandati kompetentsikeskus Eesti esimese avaliku liginullenergiahoonena, mis kasutab erinevaid ehitise automatiseerimise tehnoloogiaid ning see on projekteeritud päris algusest peale ehitusteabe modelleerimise (BIM) metoodikat kasutades. Hoone kütmiseks kasutatakse erinevaid jätkusuutlikke energiaallikaid, võttes appi näiteks päikesepaneelid ja geotermilised soojuspumbad. Keskusse pannakse üles ainulaadne demonstreerimise ja katsetamise keskkond, millega luuakse uurijatele täiuslik ruum akadeemilise töö jaoks. Linnaehituse kontekstis on maja olemasoleva ehitise pikendus.

Krundil asub ka Eesti Panga muinsuskaitsealune hoone, mis mõjub endiselt keskväljaku visuaalselt domineeriva ehitisena. Uus hoone piilub välja selle tagant, luues vanaga esteetilise kontrasti. Fassaadi mullavärvi tellised aitavad sidet tekitada. Telliseid kasutatakse ainulaadse mustri loomiseks, kaldumata samal ajal liiga kaugele vana hoone stiilist, mis ehitati saviplokke kasutades. Mõlemad hooned on omavahel seotud keraamiliste materjalide ja ajale vastupidava struktuuriga.
 

Sisseehitatud kestlikkus

Lisaks uutele jätkusuutlikele omadustele, nagu näiteks päikeseküte ja vee taaskasutus, on hoone projekteerimisel peetud silmas traditsioonilisi jätkusuutlikke ehitusmeetodeid. See kajastub ka ehitusmaterjalide valikus. Lisaks fassaadi atraktiivseks muutmisele on tellisel väga hea soojuse talletamise võime ning see aitab hoida hoonet talvel soojana ja suvel jahedana. Tark Maja toimib hea näitena, kuidas ühendada looduslikke ehitusmaterjale uusima tehnoloogiaga.

 

  • Valminud: 2015
  • Kasutustüüp: Kontor (linnavalitsus), innovatsiooni ja kompetentsi keskus
  • Kasutatud materjalid: Terca keraamilised tellised Dresden
0Tulemused

Leia sobiv toode!

Tutvu meie tootevalikuga ja leia sobivad tellised, tellisplaadid, sillutuskivid, katusekivid ja ehitusplokid ning oledki sammukese oma visiooni teostamisele lähemal!

Külasta meie näidistesaali!

Siit saad parima ülevaate Wienerbergeri keraamilistest fassaaditellistest, ahjutellistest, tellislaatidest, sillutuskividest, katusekividest ja ehitusplokkidest ning anname professionaalset nõu!