Suure-Jaani Tervisekoda sündis soovist seista vastu väikelinnade tühjenemisele ja nende linnakeskmete elutuks muutumisele. Tervisekoja loost räägivad alljärgnevalt lähemalt arhitektuuribüroo Arhitekt Must arhitektid.
Suure-Jaani Tervisekoda sündis soovist seista vastu väikelinnade tühjenemisele ja nende linnakeskmete elutuks muutumisele. Tervisekoja loost räägivad alljärgnevalt lähemalt arhitektuuribüroo Arhitekt Must arhitektid.
Suure-Jaani on vallasisene linn Viljandi maakonnas Põhja-Sakala vallas, kus elab umbes veidi üle tuhande elaniku.
Suure-Jaani Tervisekoda sündis soovist vastu seista väikelinnade tühjenemisele ja nende linnakeskmete elutuks muutumisele. Linnaelu aktiviseerimiseks koostati ruumiprogramm ning ideestik uuest avalikust hoonest, mis parandaks linna avalikke teenuseid (ujula, kiirabi, politsei), kohalike inimeste elukvaliteeti (tervisekeskus, taastusravi jpm) aga oleks samaaegselt ka linna elavdav turismi ja vaba-aja veetmise sihtkoht (SPA, külastuskeskus, kohvik, märgilise tähendusega hoone). Hoone rajati vanale pritsu-meeste seltsimaja krundile Suure-Jaani keskel ning ehitati kokku ajaloolise tuletõrje depoo-hoonega.
Tervisekoja tähtsaimaks arhitektuurseks otsustuseks on olnud ruumiprogrammi struktureerimine väiksemateks mahulisteks üksusteks. Loodud kuus väiksemat hoone-osa on kujundatud iseseisvate viilkatustega hoonetena, mille vahel paikneb väliruumiga tihedalt seotud õhuline hoone kese. Ruumimudeli väikesteks majadeks jaotamise teel saavutatakse sobitumine ümbritseva väikelinna hoonestuse mastaabiga, aga ka Soomaa üleujutuse fenomenist lähtuva veekeskuse-idee kogemuseks vajalik ruumistruktuur.
Soomaa piiril Paikneva Suure-Jaani Tervisekoja südameks on SPA basseinide ruum, mis on kujundatud üle-ujutatud veteväljana arhetüüpsete viilkatustega hoonemahtude vahele. Ruumis paiknevad basseinid on projekteeritud Soomaaliku maastikuna, mille geomeetrias on tuntavad laugaste ja jõelammide jooned. Veemaastiku kohal olev lagi on kujundatud pilvise taevana, mis aitab hägustada siseruumi ja väliruumi piire. Veekeskus paikneb nõlval ning SPA siseruumi püütud üleujutuse tasand kontrasteerub väliruumiga, kus mahud järgivad maapinna kontuuri.
Arhitektid kasutasid hoone fassaadis kui ka sisekujunduses Nordic Line Klinkertelliste sarja kuuluvaid FAT 65 Stockholm klinkertelliseid.