Mõlemad, sest lisaks uue katuse ehitamisele ja vana renoveerimisele sobivad wienerbergeri keraamilised katusekivid ka fassaadi katmiseks.
.jpg)
Mõlemad, sest lisaks uue katuse ehitamisele ja vana renoveerimisele sobivad wienerbergeri keraamilised katusekivid ka fassaadi katmiseks.
Keraamilised katusekivid on aastatuhandeid kasutatud katusekattematerjal, mis on kaitsnud ehitisi muutuvate ilmastikuolude eest ning on olnud ajalooliselt tähtis materjal tulekahjude leviku piiramiseks linnades.
Tänapäeval on katusekividel oluline osa mugava elukeskkonna loomisel. Massiivse materjalina tasakaalustavad katusekivid katusetarindi soojustasakaalu temperatuuride vahetumisel päeval ja öösel ning tagavad ka hea müraisolatsiooni sademete korral. Oma kaalu tõttu vajutab katusekividest katus hoone tihedalt kokku ja püsib katusel vähese kinnitusega isegi suurte tormituultega.
Wienerberger AS pakub Koramic ja Tondach kaubamärkide all väga suurt valikut keraamilisi katusekive, mis valmivad Tšehhi, Poola, Saksa, Prantsuse ja Hollandi tehastes.
Keraamilisi katusekive toodetakse mitmesuguse kuju, suuruse, värvi ja erineva pinnatöötlusega. See loob laialdased võimalused omanäolisteks kujundusteks – eriti kui materjali kasutatakse nii katusel kui ka seinas. Katusekivide valikus on mudeleid, mida võib kasutada katustel kaldega alates 12º kuni vertikaalsete seinapindadeni välja. Samuti on katusekive, millega on võimalik katta kumeraid, koonuselisi ning ka sujuvalt voolavaid pindu. Erinevate mõõtudega katusekivide hulgast leiab sobiva iga suuruse ja keerukusega katusele.
Katus ja/või fassaad
Huvitav suundumus arhitektuuris, mis tasapisi ka Eestis populaarsust kogub, on katusekivide kasutamine hoone fassaadil. Modernse minimalistliku ilme saavutamiseks liigutakse katuselt sujuvalt üle fassaadile, kasutades seal sama materjali – katusekivi. Sellist lahendust nimetatakse monokatteks. Mitmetel mudelitel on sujuvaks üleminekuks olemas spetsiaalselt selle jaoks väljatöötatud erikivid ning ka fassaadinurkade ja aknapõskede vormistamiseks eraldi kivid. Katuse kui terviku toimimise ja püsivuse tagavad lisaks ka spetsiaalsed keraamilised lisakivid nagu tuulutuskivid, läbiviigukivid jt.
Keraamilised katusekivid tagavad fassaadi ehitamisel atraktiivsema hinna ja kõrge kvaliteedi suhte, kuna viimistletud seina ruutmeetri hind muutub katusekivide suuremate mõõtmetega mudelite kasutamisel soodsamaks.
Ökonoomsus ja vastutustundlikkus, keskkonnasõbralikkus ja kvaliteet
Oleme oma arengus jõudnud punkti, kus hakatakse üha enam väärtustama ehedust, looduslikkust, keskkonnasõbralikkust ja muidugi kvaliteeti ning kestvust. Meil on wienerbergeris hea meel, et see on saamas üha enam märgatavaks ka arhitektuuris ja ehituses ning keraamilised tellised ja katusekivid on maailma vanimate ehitusmaterjalidena jätkuvalt populaarsed.
Seoses tööjõukulude kiire kasvuga, aga ka ostujõu kasvule, oleme jõudnud punkti, kus odavamate ja vähem kestvate materjalide kasutamine ehituses ei ole majanduslikult mõistlik.
Ökonoomsus ja vastutustundlikkus on järjest olulisemad ka arhitektuuris ja ehituses, kuid vahel kiputakse siiski unustama ära asjaolu, et soodsam ja mõistlikum on valida ehitusmaterjal, mis kestab kauem ja alati mitte see, mis esmapilgul vähem maksab. Sellisel juhul jääb tähelepanuta asjaolu, et materjal vajab hilisemat hooldust, mis tähendab sageli suuri hooldus- ja remondikulusid, milleks kuluv raha võib ületada kiiresti ostuhetkel säästetud summat. Inimesed, kes arvutavad välja pika aja jooksul tekkivad kulud, valivad kvaliteedi ja püsiva töövalmiduse. See peab kõikide keraamiliste ehitusmaterjalide puhul väga hästi paika.
Fassaadikattematerjalina on keraamiline katusekivi soodne, hooldusvaba ja pika elueaga alternatiiv nii uusehitusel kui ka renoveerimisel, mille eelisteks on moodsale disainile lisaks tõhus kaitse soojustusele ning seinakonstruktsioonidele.
Kesk-Euroopas kasutatakse katusekive fassaadimaterjalina üsna sageli. Viimasel ajal on olnud trendikad pigem siledad ja tasapinnalised katusekivid, aga samas sobivad fassaadil kasutamiseks ka nende reljeefsemad mudelid, ning tumedad ja põnevate värvinüanssidega angobeeeritud või glasuuritud pinnaga tooted.
Katus ja fassaad olgu vettpidavad ja hea väljanägemisega
Peale katusekivi valikut ja tarnet, soovitame leida asjatundlik ehitusmeister. Asjatundja kaasamine tagab vettpidava, toimiva ning hea väljanägemisega lõpptulemuse. RCC Katusetööde OÜ juhatuse liige Mart Sieber räägib: „Fassaade saab ehitada otse kandvatele seintele kui ka lisasoojustusele.“
Enne horisontaalsete roovide ja vertikaalsete distantsliistude paigaldamist, kaetakse pind üldjuhul hingava tuule- ja veekindla aluskattega. Piisava kõrgusega distantsliistu kasutamine võimaldab vertikaalset ventilatsiooni, mis väldib niiskuse tekkimist kondenseerumisel ja vihmavee võimalikku tungimist aluskonstruktsiooni. Tuulutuse hea toimimise tagamiseks tuleb hoida meeles, et õhk peab saama liikuda alt ülesse ning selle liikumiseks peab olema loodud piisava suurusega tee. Kui fassaad liigub erikivide abil sujuvalt üle katuseks, siis tuleb ventilatsiooni tagamiseks kasutada spetsiaalseid ventilatsioonikive. Kui sarika pikkus ületab kuute meetrit, siis tuleks tuulutuse heaks toimimiseks juba kindlasti lisada tuulutuskive.
Katusekivid kinnitatakse roostevabast terasest klambrite, vajadusel ka kruvidega. „Korraliku ja hoolika kinnituse korral ei ole ka kõrged fassaadid probleemiks,“ lisab Mart. Vooderdisfassaadidena kasutatavatel katusekividel on tehniline horisontaalne ja vertikaalne lukustussüsteem. Need valtsid toimivad tuule- ja veetõkkena ja tagavad optimaalse tihenduse kõikides tingimustes.
Keraamilise katusekivi ainulaadsed omadused
Keraamika ainulaadsed omadused, mis tekivad pärast kuivatatud savi põletamist u. 1000 kraadil, tagavad hingava, vastupidava ja hooldusvaba fassaadi. Kuna keraamilisel materjalil on suhteliselt suur tihedus, head soojust salvestavad omadused, siis toimib see suurepärase puhvrina temperatuurikõikumiste suhtes. Lisaks sellele on sellisel lahendusel ka head akustilised näitajad.
Keraamiline katusekivi on läbinisti kivimaterjal ja säilitab oma algse väljanägemise aastakümneteks. „Tihti on tellija jaoks tähtsaim punkt, et valminud kivikatus peab silmale ilus välja nägema,“ lisab Mart Sieber. See on ka üks kolmest reeglist, mida RCC Katusetööde OÜ katusetööde ehitamisel lähtub.
Ka välised tegurid nagu suur temperatuurikõikumine, sademed, õhusaaste, erosioon, korrosioon ja ultraviolettkiirgus ei muuda oluliselt katusekivide väljanägemist. Naturaalsele, glasuurimata pinnale tekitab aja jooksul ilmastikutingimuste mõjul väärikas paatina, samal ajal kui angobeeritud ja glasuuritud katusekivid on poorivabade pindade tõttu aja jooksul vähem esteetiliselt mõjutatud. Pigem muutub katusekivi aegade möödudes väärikamaks ja kaunimaks, säilitades oma parimad omadused.
Katusekivide valikuga saab tutvuda Koramic & Tondach keraamiliste katusekivide tootekataloogis ning oma silmaga vaadata ja käega katsuda meie näidistesaalis, aadressil Peterburi tee 46, Tallinn. Siit leiate parima ülevaate ning lisaks anname ka professionaalset nõu.
Miks ehitada katus ja/või fassaad keraamilistest katusekividest?
Põhjused, miks eelistada keraamilisi katusekive katuse- ning fassaadimaterjalina on mitmeid:
Valik referentsobjekte üle maailma, kus katusekivi on kasutatud fassaadil